מהי גרירת משכנתא ואיך זה יכול לחסוך לכם כסף?

גרירת משכנתא היא בעצם העברת המשכנתא מנכס שנרכש בעבר לנכס חדש שמעוניינים לרכוש. זה קורה בדרך כלל במצבים שמי שלווה את המשכנתא חפץ, מטעמים שונים, להחליף את הנכס שברשותו, בדרך כלל לדירה גדולה יותר ולהיפטר באמצעות מכירה, מהדירה בה הוא מחזיק ועליה משלם עדיין משכנתא. הבנקים למשכנתאות לרוב חייבים לאפשר פעולה של גרירת המשכנתא ולא יכולים לנצל את התהליך החדש ולגרום לשינוי התנאים של המשכנתא. אך עם זאת, הבנק כן יכול לבקש שהביטחון יהיה שווה לערך הביטחון שהיה קודם לכן.

איך גוררים משכנתא

איך גוררים משכנתא?

מומלץ עוד לפני שמניעים מהלך מסוג זה לברר מול בנק למשכנתאות מה הדרישה עבור גרירת המשכנתא ועדיף לעשות זאת עוד קודם, בשלב התכנון, בטרם מוכרים את הדירה או קונים את הדירה החדשה. באותו הזמן, יש לברר מול הבנק מהם הביטחונות החלופיים מבחינת הבנק, מה ואילו עמלות יש לשלם בלקיחת צעד זה ואילו עוד הוצאות כרוכות בכל התהליך. בפועל, השלבים בגרירה של משכנתא יחסית די זהים לשלבים של קבלת משכנתא רגילה.

מכרתם נכס ולא רכשתם חדש?

במידה והספקתם למכור את הדירה שיש לכם, אך טרם נרכשה דירה חדשה, יש לפנות לבנק ולהגיש בקשה לגרירה של משכנתא עתידית. במצב זה תבקשו לספק לבנק ערבות בנקאית לשלב הביניים עד שתרכשו את הבית החדש.

חשוב להבין מתי אפשר לגרור משכנתא

האם תמיד אפשר לגרור משכנתא?

גרירת משכנתא תתאפשר בהתאם לשיקולים של הבנק ובהתאם לנהלים שלו ובתנאי שהבנק יקבל מספיק בטחונות ביחס לדירה החדשה. במקרה של הלוואות זכאות מטעם משרד השיכון והבינוי, הגרירה תתאפשר רק אם תהייה עמידה בכל התנאים של משרד הבינוי והשיכון. לפני כל הליך כזה, מומלץ לפנות לבנק בהקדם, עוד לפני שנרכש נכס חדש ונמכר הנכס הקיים, על מנת לבדוק האם הגרירה אפשרית ומהם התנאים הקיימים כדי לבצע זאת. כך, תוכלו ליישם את הסכמי המכירה והקנייה בהתאם.  

לחסוך כסף במצב של גרירת משכנתא

החיסכון בגרירת משכנתא בא לידי ביטוי בכך שלא תדרשו לבצע משכנתא נוספת כשיש אחת כזו ולמעשה תגררו את החוב הישן ישירות לחוב החדש. כמו כן, כדי למצות את החיסכון ולהבין איך וכיצד צעד זה עשוי לחסוך לכם בכסף, רצוי להתייעץ עם יועץ משכנתאות שיכול לבצע בצורה מקצועית ומהימנה את ההשוואה בין ההצעה החדשה לתנאי המשכנתא הנוכחית שלכם ולוודא שצעד זה הינו חסכוני וכלכלי עבורכם.