גרירת משכנתא

אם רכשתם את הדירה הראשונה שלכם כזוג עם ילד אחד והמשפחה התברכה מאז בעוד שני ילדים – סביר שאתם זקוקים לדירה גדולה יותר ותרצו למכור את הדירה הנוכחית לטובת רכישת דירה שמתאימה למשפחה גדולה. כך נוצר מצב בו אתם מוכרים את הדירה שבבעלותכם טרם השלמתם את כל תשלומי המשכנתא. רגע לפני שאתם ממהרים לברר פרטים על מסלולי משכנתא חדשים כדאי שתדעו שינה אופציה של גרירת משכנתא מדירה לדירה.

מהי גרירת משכנתא ומתי היא משתלמת?

במידה והתמזל מזלכם וקבלתם לפני מספר שנים הלוואת משכנתא בתנאים אטרקטיביים במיוחד, אתם לא חייבים לוותר על המשכנתא הנוכחית ולהחליף אותה במשכנתא פחות טובה. שירות של גרירת משכנתא אפשרי מדירה לדירה ואף מדירה אל נכס נדל”ן אחר. כאשר אתם גוררים משכנתא התנאים של המשכנתא הקיימת חלים על הנכס החדש ללא שינוי כך שהנכס החדש משועבד לבנק במקום הנכס הקודם ואתם ממשיכים לשלם את אותה הקרן.

גרירת משכנתא

חשוב לציין שהליך גרירת משכנתא כרוך בקבלת אישור מטעם הבנק. אם אתם מעוניינים לשמר את הלוואת המשכנתא שלכם כדאי לעדכן בכך את הבנק בהקדם. תוכלו לדעת בוודאות שבחרתם בצעד הנכון ביותר מבחינה כלכלית לאחר שתתייעצו עם יועץ משכנתא מנוסה. היועץ יבחן את כל הפרטים בהלוואת המשכנתא הקיימת שלכם, יבדוק אופציות של מחזור, יסקור את מסלולי המשכנתא הנוכחיים וימליץ לכם בהתאם על הצעד הנכון והחסכוני ביותר מבחינה כלכלית.

איך מבצעים בפועל גרירת משכנתא?

לאחר שהתייעצתם עם יועץ משכנתא וקבלתם ממנו המלצה לבצע העברה של המשכנתא הקיימת שלכם אל הנכס החדש, תתחילו את התהליך בהגשת בקשה בבנק. את הבקשה יש להגיש יחד עם חוזה מכירה של הדירה שבבעלותכם וחוזה הרכישה של הנכס החדש שאתם קונים או קניתם כבר. הבנק ירצה לוודא שכבר רכשתם נכס חדש על מנת שיוכל להשתמש בו כערבון להלוואה.

השלב הבא יהיה קבלת אישור הבנק להליך ולאחריו תוזמנו לפגישה בה תחתמו על המסמכים הדרושים. במידה וחתומים ערבים על ההלוואה ייתכן והם יתבקשו להגיע אל הבנק ולחתום גם על המסמכים החדשים. נציין שההליך כרוך בתשלום של עמלה כאשר כל בנק גובה עמלה אחרת. ייתכן ותתבקשו לשלם עמלות נוספות בהתאם לנהלים של הבנק וסוג ההלוואה. יועץ המשכנתא יידע לחשב בעבורכם את העמלות ולקבוע האם למרות העמלות מדובר בצעד נכון מבחינה כלכלית.

את אישור הבנק להליך תקבלו לרוב בתוך 10 ימים ממועד הגשת המסמכים. ישנם מקרים בהם תוכלו לקבל את האישור באותו היום בו הוגשה הבקשה. במקרים מיוחדים של משכנתא שניתנה עם זכאות ההליך עשוי להיות ממושך יותר כך שהתשובה תתקבל רק לאחר חודש. חשוב להבהיר שבנק ישראל מחייב את הבנקים לאשר בקשות של גרירת הלוואות משכנתא ללא שינוי של התמהיל הקיים, אלא אם ישנה סיבה מבוססת לסירוב.