אישור עקרוני למשכנתא

אישור עקרוני – איך מוציאים את זה ומה חשוב לדעת

אם אתם מעוניינים לרכוש דירה באמצעות הלוואת משכנתא תרצו לוודא לפני שאתם מתחילים לחפש דירה ולסקור דירות לדוגמה שהבנק אכן עתיד לאשר את הלוואת המשכנתא שלכם. ההליך בו אתם מוודאים את הנכונות של הבנק לאשר בעבורכם את המשכנתא בעתיד הקרוב הוא הליך של “אישור עקרוני”. נציין שאפשר ואף כדאי לבקש אישור עקרוני למשכנתא מכמה גופים פיננסיים על מנת לבצע השוואה חכמה בין ההצעות השונות ולבחור לבסוף את מסלול המשכנתא האטרקטיבי ביותר.

איך מקבלים אישור עקרוני?

הדרך המהירה והפשוטה ביותר בה תוכלו לקבל אישור עקרוני היא פנייה אל מוקד השירות של הבנק. בכדי לקבל את האישור תתבקשו להציג את פרטי העסקה, הסכום המבוקש ולהציג תדפיסים של נתוני העובר ושב בחשבון הבנק שלכם, תלושי שכר ומסמכים נוספים לפי דרישה. את התשובה החיובית או השלילית תקבלו בתוך מספר שעות מנציגי השירות של המוקד. בחלק מהבנקים אפשר יהיה לקבל אישור עקרוני גם אונליין ללא כל שיחה טלפונית או פגישה עם נציג הבנק. ניתן בהחלט לקבל אישור עקרוני למשכנתא מבלי לצאת מהבית. אם בחרתם באופציה של קבלת אישור טלפוני או אישור אונליין עליכם להקפיד לקבל את האישור בכתב ולא להסתפק באישור שבעל פה גם כאשר השיחה מוקלטת.

קבלת אישור עקרוני למשכנתא

אישור עקרוני למשכנתא תוכלו לקבל גם תוך פנייה אל יועץ המשכנתאות של סניף הבנק בו תרצו לקבל את ההלוואה. כדאי לתאם מראש את הפגישה עם היועץ ולהגיע אליה עם כל המסמכים הדרושים. את התשובה תקבלו בתוך כמה שעות או מיד. 

חשוב להדגיש שהאישור העקרוני שניתן לכם מהווה התחייבות עתידית של הבנק לאישור של המשכנתא שלכם רק בתנאים זהים במדויק לאלו שנמסרו. אם יתגלה שמסרתם מידע חלקי או לא מדויק האישור העקרוני בטל מיד. התוקף של האישור העקרוני הוא 24 ימים. אתם אנכם מחויבים כלפי הבנק בשלב זה ולכן מותר ואף כדאי להגיש בקשה לקבלת אישור עקרוני בכמה בנקים.

מה עושים כשלא מקבלים אישור עקרוני?

סירוב של הבנק לתת לכם קבלת אישור עקרוני למשכנתא אינו פוסל אתכם מקבלת משכנתא בעתיד. על מנת לפתור את הבעיה, לקבל את האישור העקרוני ובהמשך לאשר את המשכנתא, עליכם להבין מהן הסיבות לסירוב. תחילה כדאי לוודא שכל הפרטים שהעברתם לבנק אכן נכונים ומדויקים. ייתכן והסירוב ניתן עקב גובה הסכום שנדרש ושינוי של הסכום יאפשר לכם לקבל אישור עקרוני עוד היום.

מה חשוב לדעת?

הלוואות משכנתא הן הלוואות של סכומים גדולים כך שהבדלים קטנים בין המסלולים ושיעורי הריבית יבואו לידי ביטוי בעשרות אלפי שקלים. יועץ המשכנתא בכל בנק יסביר לכם באילו תמהילים תוכלו לקבל את המשכנתא ובאיזו ריבית. כדאי לנצל את השיחות עם היועצים של הבנקים לבירור פרטים אודות מסלולי המשכנתאות הרלוונטיים, היתרונות והחסרונות בכל מסלול, ההתאמה של המסלולים לצרכים שלכם וגובה ההחזר החודשי. התשובות שתקבלו בשלב זה אינן מחייבות את הבנק במלואן. אין מדובר בהכרח בסכומים המדויקים היות ומדובר בשוק דינמי בו הריבית משתנה בתדירות גבוהה.

אם אנכם בטוחים שאתם עומדים בדרישות ועתידים לקבל תשובה חיובית כדאי להתייעץ עם איש מקצוע טרם הגשת הבקשה. יועץ משכנתאות יסייע לכם בהצגה נכונה של הנתונים וקבלת ההחלטות הנכונות. התייעצות עם איש מקצוע היא המפתח לריביות טובות ואישור מהיר של הבקשה. הגשה לא מקצועית של בקשת אישור עקרוני עלולה להכתים את הרזומה שלכם ולגרום לנזק בלתי הפיך.