מסלולי משכנתא מומלצים / נפוצים

מסלולי המשכנתא הנפוצים

רוב המשכנתאות בישראל מורכבות ממספר מסלולים אשר מותאמים באופן אישי לכל אחד.
כדאי לכם להכיר את כל מסלולי המשכנתא הנפוצים ולהבין את ההבדלים ביניהם בכדי שתוכלו לבחור את המסלולים הנכון. בהמשך הדברים יוצגו המסלולים העיקריים יחד עם היתרונות והחסרונות של כל מסלול. חשוב להבהיר מראש שלא קיימים מסלולי משכנתא מומלצים או אחד שנחשב הכי טוב אלא מסלול אחד שהוא המתאים לכם ביותר. מה שכן, תהליך של ייעוץ משכנתאות יכול לעזור לכם להבין את המשתנים טוב יותר ולהכווין אתכם לבחירת המסלולים הנכונים והמתאים ביותר עבורכם.

מסלול משכנתא בריבית קבועה (צמודה למדד)

זהו מסלול בו תשלמו ריבית קבועה שאינה משתנה לאורך כל הדרך. את סכום ההלוואה מצמידים למדד המחירים לצרכן כך שהסכום אותו תתבקשו לשלם יורד או עולה בהתאם למדד המחירים לצרכן. משמעות הדבר היא עלייה או ירידה של סכום ההחזר החודשי שלכם על פי תנודות מדד המחירים. כך למשל, סכום החזר חודשי של 2,000 שקלים יהפוך לסכום של 2,200 עם עלייה של אחוז אחד במדד המחירים. סכום ההחזר החודשי משתנה בהתאם לתנודות של המדד אחת לשנה.

הצמדת הלוואת המשכנתא למדד כרוכה ברמת סיכון גבוהה. מסלול זה מומלץ כאשר מדובר בהלוואה לתקופה קצרה. אם בחרתם במסלול זה תקוו שיתמזל מזלכם והמדד ירד בעוד הריבית תעלה.

הצמדה למדד – רמת סיכון גבוהה, שכן אם המדד יעלה הקרן תגדל ובעקבותיה גם ההחזר החודשי

מסלולי משכנתא מומלצים

מסלולי משכנתא בריבית משתנה (צמודה למדד)

אם בוחנים מסלולי משכנתא מומלצים, המסלול הזה דומה מאוד למסלול הקודם עם כמה שינויים קטנים. זהו מסלול עם נקודות יציאה בהן תוכלו לצאת מהמסלול ללא עמלת יציאה ותוכלו גם לשנות את הריבית. באותן נקודות הריבית מתעדכנת על בסיס מוסכם מראש (משקף את הריבית במשק). הבוחרים במסלול זה מתבקשים לקחת בחשבון שהריבית צפויה להשתנות אחת למספר שנים (לרוב 5 שנים אך אפשרי גם יותר). רמת הסיכון במסלול זה בינונית היות וסכום ההחזר עלול לעלות אחת למספר שנים. המסלול נחשב נוח בגלל נקודות היציאה אך פחות טוב מהמסלול הקודם מבחינת ריבית.

מסלול משכנתא בריבית פריים

זהו מסלול בו סכום ההחזר החודשי נקבע על בסיס ריבית הפריים. הריבית משתנה באופן חודשי או בכל פעם בה ישנו שינוי בריבית הפריים. אין הצמדה במסלול הזה למדד המחירים לצרכן. קיימת אפשרות של פירעון מוקדם (מחזור משכנתא) ללא עמלה בכל שלב.

מסלול משכנתא עם ריבית קבועה לא צמודה

היתרון של המסלול הזה הוא שמירה על סכום קבוע בהחזר החודשי. אתם צפויים לשלם במסלול הזה את אותו סכום של החזר חודשי לאורך כל הדרך. הקרן וההחזר החודשי שניהם אינם עולים או משתנים.

מסלול משכנתא ריבית משתנה לא צמודה

שילוב של שני מסלולים שיותר ממסלול חדש. במסלול הזה הריבית משתנה אחת למספר שנים ללא הצמדה ועם אפשרות של נקודות יציאה. הבחירה במסלול הזה אידאלית בעבור אלו שמחפשים יציבות לתקופה קצרה (במהלך 5 השנים הראשונה ההחזר לא ישתנה). הריבית משתנה אחת לחמש שנים ללא הצמדה.